سواحل شب تاب جهان

آیا می‌دانید برخی از سواحل وجود دارد که شب‌ها می‌درخشد؟ بله شما درست خواندید! این درخشش در تاریکی درواقع یک پدیده طبیعی است به نام "Bioluminescence" است که در آن نور توسط یک ارگانیسم زنده منتشر می‌شود. علاوه بر این، دریا گسترده، مرموز و پر از موجودات ناشناخته است. اعتقاد بر این است که چندین حیوان دریایی وجود دارد که قادر به انجام اقدامات تولید نور هستند. نوری که در سواحل درخشان تولید می‌شود به دلیل همین موجودات زنده است. همواره گردشگران از نقاط دور و نزدیک سفر به این سواحل برای دیدن این مناظر شگفت‌انگیز سفر می‌کنند. جزر و مدهای زیست نورانی که در تاریکی بی‌سروصدا می‌درخشند، در بسیاری از مناطق در سراسر جهان وجود دارند. گاهی اوقات این آب‌ها درخشان به نظر می‌رسد و مانند ستاره‌های کوچک چشمک‌زن در آب معلق هستند اما بعضی‌اوقات آن‌ها تقریباً روشنایی کافی ندارند. این درخشش معمولاً در اثر نوعی از جلبک‌های معلق در آب ایجاد می‌شود. تقریباً مانند کرم‌های شب‌تابی که در هوا پرواز می‌کند، جلبک‌ها (از طیف گسترده‌ای از گونه‌ها) تابش می‌کنند. گاهی اوقات ناشی از جزر و مد است. گاه هم می‌تواند ناشی از حرکت یک قایق یا ماهی باشد که از طریق آب در حال حرکت است.

در ادامه به چندین جاذبه گردشگری در سراسر جهان که می‌توانید برای دیدن درخشش سواحل یا آب‌ها به آنجا بروید اشاره‌کرده‌ایم


ساحل شب‌تاب چابهار

از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری ایران سواحل شب تاب چابهار هستند. این پدیده طبیعی تنها در چند ماه از سال در چابهار قابل رویت است . 

سواحل  چابهار یکی از سواحل شب‌تاب جهان به‌حساب می‌آید. این ساحل حسی شگفت‌انگیز به شما انتقال می‌دهد. در شب انگار در ساحل چابهار یک عالمِ چراغ آبی فسفری پررنگ ریخته‌اند و انگار هزاران ستاره در آب ساحل چابهار سقوط کرده‌اند. شب‌های پاییز و زمستان چابهار که از هوای معتدلی برخوردار است بهترین زمان برای تماشای این ساحل است.

جزیره وادهو (Vaadhoo) در مالدیو

مالدیو از چند جزیره تشکیل شده است که هرکدامشان از ویژگی‌های خاص خودشان بهره می‌برند. یکی از سواحل مالدیو به ساحل درخشان معروف شده است. یک جزیره کوچک است که بیش از 500 نفر جمعیت دارد. بااین‌حال، این جزیره به دلیل پدیده دریایی خود ازنظر جهانگردی جایگاه عالی‌ای کسب کرده است. برای مدت طولانی، این جزیره یکی از بهترین رازهای مخفی مالدیو بود، اما اکنون به یکی از مکان‌های موردعلاقه برای بازدید در مالدیو تبدیل‌شده است. فیتوپلانگتون‌ها دلیل اصلی زیبایی ساحل شب‌تاب جزیره وادهو هستند. یکی از نام‌های عجیب این ساحل، صدف‌های میگو دانه‌ای است که نوعی موجود زیست تاب به شمار می‌آیند.

 


غار وایتومو

غار کرم‌های شب‌تاب وایتومو یکی از دیدنی‌های جزیره‌ی شمالی نیوزلند است. این غار به خاطر استالاکتیت و استالاگمیت ها و همچنین میلیون‌ها کرم شب‌تاب بومی که از دیوارها و سقف این غار آویزان هستند، شهرت دارد. این موجودات کوچک، نوری آبی‌رنگ و زیبا را می‌تابانند و منظره‌ای شبیه کهکشان ایجاد می‌کنند.

 

غار آبی بلو گروتو (Grotto) در مالتا

در میان سواحل شب‌تاب جهان، غارهایی وجود دارند که خانه آب‌های آبی فسفری و شب‌تاب هستند. نور به کمک جریان آب به درون غار می‌رود و انرژی آن به دست ماهیان مرکب و فیتوپلانگتون‌ها حفظ می‌شود.
 Blue Grotto یکی از نه غار نزدیک جزیره Filfa است که درخشش فسفورسنت ایجاد می‌کند. گفته می‌شود که Grotto یکی از دیدنی‌ترین مناطق دیدنی جهان است. این غارهای اقیانوسی در جزیره کوچک Filfa با صخره‌های بلندی احاطه‌شده‌اند که دائماً توسط امواج ضربه می‌خورند. درخشش آن از فسفورسنت است درواقع فقط یکی از نه غار است که همه از مناطق محبوب گردشگری به شمار می‌روند. درخششی که در غار آبی بلو گروتو وجود دارد برای کسانی که تابه‌حال چنین شگفتی را از طبیعت دریافت نکرده‌اند گونه‌ای خارق‌العاده به‌حساب می‌آید؛ اما Filfa که در فاصله بیش از سه مایل به دریا قرار دارد خالی از سکنه است و در آن به‌جز چندین گونه پرنده و یک‌گونه مارمولک دیواری چیز دیگری یافت نمی‌شود.

خلیج موسکیتو در پورتوریکو

ساحل خلیج موسکیتو یکی از زیباترین سواحل شب تاب است. خلیج موسکیتو در جزیره‌ی  وی ویکش یا ویکس قرار دارد. یکی از خارق‌العاده‌ترین صحنه‌ها این است که با ضربه زدن به آب ساحل، قسمتی از ساحل به رنگ آبی درمی‌آید. ضربه زدن و صدای تولیدشده، باعث می‌شود پلانکتون‌های این ساحل احساس خطر کنند و به رنگ آبی فسفری دربیایند.


سن دیگو در کالیفرنیا
آب‌های خلیج سن دیگو همیشه درخشش ندارند اما زمانی که این امر رخ می‌دهد این سواحل بسیار دیدنی هستند. اگر می‌خواهید جزر و مدهای درخشان در سن دیگو را ببینید، باید درست وقت بگذارید. آن‌ها هرساله اتفاق نمی‌افتند. درواقع، دانشمندان هنوز نمی‌دانند چگونه می‌توانند پیش‌بینی کنند چه زمانی اتفاق می‌افتد؛ اما وقتی این اتفاق بیفتد، آن‌ها به شکلی بسیار بزرگ هستند و مردم برای عکس گرفتن از جزر و مدهای آبی روشن به سواحل می‌روند. جزر و مد سن دیگو ممکن است امسال درخشش نداشته باشد اما سال‌های بعد بسیار بیشتر از سال گذشته درخشش داشته باشد. پس چه کسی می‌داند اگر در سن دیگو هستید حتماً گاهی شب‌ها را در ساحل پیاده‌روی کنید چراکه ممکن است با پدیده‌ای منحصربه‌فرد مواجهه شوید.

ساحل ناوار در فلوریدا
ماه‌های گرم تابستان زمان بسیار خوبی برای گذراندن قایقرانی در فلوریدا به‌ویژه در حوالی رود هند و تالاب پشه‌ها است. در آنجا، هنگامی‌که پلانکتون‌ها باشند آب بسیار شفاف و درخشان است. بر اساس وب‌سایت گردشگری فلوریدا، ساحل ناکار باعث می‌شود تا ماهی‌ها مانند ستاره دنباله‌دار آبی به نظر برسند. این تصویر فوق‌العاده را می‌توانید هرازگاهی در سواحل اقیانوس، مانند عکس زیر مشاهده کرد.

خلیج تویوما (Toyama) ژاپن
این خلیج کمی متفاوت از بقیه سواحل است. درخشش خلیج Toyama از فیتوپلانگتون‌ها نیست بلکه از موجودی بنام فسفورسنت به نام ماهی مرکب شب‌تاب است. خلیج تویوتا در ژاپن یکی از معدود زیستگاه‌های ماهی‌های مرکب است که همه‌ساله از ماه مارس تا ژوئن، میلیون‌ها تن از این ماهی مرکب سه اینچی از اعماق اقیانوس برای تولیدمثل به این خلیج می‌آیند. آبی فسفری بی‌نظیر این ساحل قرین ماهی‌های مرکب کمیابی است که شاید در دیگر زیستگاه‌های آبی جهان پیدا نشود. این خلیج یکی از زیستگاه‌هایی است که مستقیم زیر نظر حراست محیط‌زیست جهانی است. بسیاری نور این ساحل را فرازمینی هم می‌نامند و در شب این ساحل اوج زیبایی خود را نشان می‌دهد. عکس این رویداد طبیعی باشکوه را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

جزایر ماتسو در تایوان

این ساحل از سواحل شب تاب در جهان است. این ساحل به اشک‌های آبی نیز معروف است و دلیل آن شناور بودن نورهای جلبکی شبیه به اشک در آب‌های این ساحل است. در این ساحل، نوار اتصالی آب دریا با جزیره خط درخشان و فسفری را به وجود می‌آورد. محققان دانشگاه ملی اقیانوس تایوان یک مطالعه چهارماهه در مورد آب‌ها، نمونه‌گیری از آن و مطالعه ارگانیسم‌های موجود در آب را انجام دادند. نتایج آن‌ها تاکنون حاکی از نوعی جلبک‌های خاصی است که می‌توانند این نوع روشنایی و تصویر خارق‌العاده را به وجود آورند. آن‌ها به مدت یک سال است این تحقیقات را ادامه دادند تا ببینند آیا موجودات دیگر در آب‌های آبی سهیم هستند یا نه؟

تمامي حقوق اين سايت برای آژانس یزد مهر نوین محفوظ است