روش اخذ ویزای ترکیه

ترکیه همواره از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در سراسر دنیا و همچنین بین ایرانیان بوده است. ایرانیان دوست دارند سفرهایی را با اهداف متفاوت به این کشور داشته باشند ازاین‌جهت که ترکیه علاوه همسایگی  ایران به علت پوشش گیاهی، آب‌وهوا و خصوصیات فرهنگی و دینی شباهت‌های زیادی به کشور ما دارد. ازاین‌رو ایرانیان برای سفر توریستی و گشت‌وگذار در این کشور جذاب نیاز به دریافت ویزا ندارند. 
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری و یا  بدون محدودیت تجارت کنید یا بتوانید به‌راحتی به کشورهای دیگر سفر کنید توصیه ما به شما این است که نسبت به تهیه پاسپورت این کشور اقدام کنید. امروزه  خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های بسیار رایج برای اخذ پاسپورت ترکیه محسوب می‌شود
در ادامه در این مقاله به بررسی روش‌های مطرح برای اخذ پاسپورت این کشور پرداخته‌ایم . کادر متخصص یزد مهر نوین باتجربه‌ی سالیان زیاد مفتخر است که بتواند در تمامی مراحل از اخذ ویزا تا اقامت و پاسپورت راهنمای شما عزیزان باشد!


به‌طورکلی می‌توان  سه روش اصلی برای اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان ذکر نمود. روش‌هایی که راحت‌ترین مراحل را داشته‌اند و همین‌طور محبوب‌ترین بین ایرانیان بوده‌اند.

 1.  اولین اقامت توریستی در ترکیه است . 
 2. دومین حالت  اقامت از طریق ادامه تحصیل در ترکیه می‌باشد .
 3.  سومین نوع اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه است که این روش طرفداران خاص خودش را دارد .

به‌طورکلی خارجیانی که قصد دارند فراتر از حد مقرر در ویزای خود  در ترکیه اقامت داشته باشند و قصد اقامت بیش از نود روز را دارند باید اجازه اقامت بگیرند.
اقامت از طریق مالکیت املاک و مستغلات در ترکیه نوعی اجازه اقامت کوتاه‌مدت برای خارجی‌ها محسوب می‌شود. برای درخواست اجازه اقامت کوتاه‌مدت ، خارجیانی که دارای مالکیت املاک و مستغلات در ترکیه هستند و یا قصد ایجاد امور تجاری در ترکیه را دارند ، می‌بایست پس از ارائه درخواست ، اسناد ذیل را به اداره امور مربوطه مدیریت مهاجرت استان (Göç aresdaresi) ارسال کنند. پس از ارسال درخواست اجازه اقامت کوتاه‌مدت به‌عنوان یک اصل از طریق سیستم اقامت الکترونیکی برای حداکثر دو سال صادر می‌شود. البته در صورت عدم استفاده از آن به مدت شش ماه ، اجازه اقامت باطل می‌شود.
بنا بر قانون وضع‌شده در سال ۲۰۱۸ توسط دولت ترکیه ، این امکان برای شهروندان خارجی فراهم است تا با خرید ملکی باارزش ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه از مزایای حق شهروندی، پاسپورت و اقامت این کشور برای خود و خانواده برخوردار گردند .
پیش از تصویب این قانون ، متقاضیان خارجی تنها  از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری ۱ میلیون دلاری قادر به اخذ مجوز اقامت بودند . در این مورد فرد  باید ملک خریداری‌شده را برای حداقل ۳ سال در مالکیت خود نگه دارد و اجازه فروش آن را ندارد. با خرید ملکی باارزش کمتر از ۲۵۰ هزار دلار در ترکیه نیز می‌توان از کارت اقامت یک‌ساله و تمدید آن برای سال‌های بعد بهره برد، اما در صورت خرید ملک در ترکیه باارزش ۲۵۰ هزار دلار، شما می‌توانید علاوه بر برخورداری از اقامت قانونی از مزایای مضاعف زیر استفاده کنید:

 • امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت ترکیه برای صاحب‌ملک و افراد خانواده
 • امکان اقامت دائمی در کشور ترکیه
 • امکان استفاده از مزیت دو تابعیتی از طریق Turkuaz card
 • برخورداری از خدمات کامل بیمه درمانی و دولتی
 • امکان تحصیل رایگان در ترکیه و استفاده از حق بازپرداخت دانشگاهی
 • برخورداری از حق رأی و حقوق بازنشستگی
 • امکان اجاره ملک خریداری‌شده و کسب درآمد ارزی
 • نبود نیاز به اقامت دائم در ترکیه
 • صدور سریع کارت اقامت و پاسپورت ترکیه (۳۰ روز کاری)
 • امکان سفر به بیش از ۷۰ کشور دنیا بدون نیاز اولیه به گرفتن و گذراندن پروسه ویزا از طریق پاسپورت ترکیه
 • بالا رفتن شانس موفقیت در پروسه اخذ انواع ویزای معتبر دنیا نظیر ویزای کانادا و ویزای شینگن از طریق حق شهروندی ترکیه
 • امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی مستر کارت و ویزا کارت

پس از گذشت ۸سال از اقامت قانونی در ترکیه، شما امکان دریافت اقامت دائم و بی‌قیدوشرط این کشور را خواهید داشت.
برای این‌که واجد شرایط دریافت اقامت دائمی ترکیه شوید، باید طی ۳سال گذشته از زمان درخواست اقامت هیچ کمک اجتماعی از مؤسسات دولتی این کشور نگرفته باشید، دارای هیچ‌گونه سوابق کیفری و جنایی نباشید و از تمکن مالی کافی برخوردار باشید. همچنین همان‌طور که عنوان شد اجاره ملک نیز راه دیگری برای گرفتن اقامت ترکیه است.

برای  اقامت توریستی  در کشور ترکیه ،ایرانیان می‌توانند با در دست داشتن پاسپورت معتبر و بدون نیاز به دریافت ویزا برای حداکثر ۹۰ روز در یک بازه ۶ ماهه به‌صورت توریستی در ترکیه اقامت داشته باشند. همچنین ایرانیان می‌توانند در ترکیه خانه اجاره کنند و سپس برای اقامت قانونی توریستی در این کشور اقدام کنند.
بر همین اساس شهروندان ایرانی می‌توانند با ارائه مدارک زیر نسبت به دریافت اقامت موقت توریستی ترکیه از ۶ ماه تا حداکثر ۲سال درخواست دهند:
قرارداد رسمی اجاره خانه در ترکیه بااعتبار یک‌ساله 
برگه تائیدیِه هتل ترکیه مبنی بر اقامت فرد برای بازه زمانی یک‌ساله به نام شخص متقاضی (بنا بر قوانین دولتی این کشور تا ۳ نفر و در برخی موارد بیشتر می‌توانند با یک قرارداد رسمی اقامت خود را دریافت کنند)

 • پاسپورت و کپی پاسپورت
 • بیمه سلامت یک‌ساله
 • برگه مالیاتی از vargi numurasi
 •  ۴ قطعه عکس رنگی جدید برای کارت اقامت
 • برگه تائید صحت قرارداد اجاره‌نامه توسط دفترخانه رسمی
 • فیش واریزی به اداره مهاجرت

البته در برخی مواقع نادر ممکن است حتی با ارائه مدارک کامل، درخواست اقامت متقاضی از طرف اداره مهاجرت ترکیه ری جکت شده (موردقبول واقع نشود) یا به‌جای ۱ تا ۲ سال تنها برای ۶ماه برای فرد صادر شود.

ارسال درخواست و فرم درخواست اجازه اقامت ترکیه شامل  موارد ذیل است:

 • اصل و یک نسخه از گذرنامه یا سند مسافرتی
 • چهار عکس بیومتریک
 • اثبات منابع مالی کافی و پایدار برای مدت اقامت
 • عملکرد مالکیت اقامت متقاضی 
 • دعوت‌نامه یا اسناد صادرشده توسط شخص / مشاغل برای تماس با او در اسرع وقت
 • بیمه درمانی معتبر 

 

یکی از موارد دیگر دریافت اقامت در ترکیه مانند بسیاری از کشورها اقامت از طریق ادامه تحصیل است. این روش مزایای خاص خودش را دارد و بیشتر موردتوجه جوانان و دانشجویان است. ازجمله مزایای این روش می‌توان به اعتبار مدارک دانشگاهی، کیفیت خوب آموزشی، امکان کار دانشجویی در هنگام تحصیل، دریافت کمک‌هزینه تحصیلی، پایین بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی، نبود نیاز به دریافت ویزا و مدرک زبان انگلیسی و نداشتن شرط سنی و گپ تحصیلی اشاره کرد. این در حالی است که دانشجو در ترکیه کارت اقامت یک‌ساله دارد و تا پایان زمان تحصیل خود مجاز است تا در این کشور کار دانشجویی داشته باشد ،. همچنین می‌تواند از خدمات بیمه درمانی استفاده کند .
بنا بر قوانین دولتی ترکیه دانشجویان بین‎المللی می‌توانند پس از اتمام دوره تحصیلی دانشگاهی خود در این کشور، به مدت یک سال اقامت خود را جهت جستجوی کار مناسب و تمام‌وقت در بازار کار ترکیه تمدید نمایند.

تمامي حقوق اين سايت برای آژانس یزد مهر نوین محفوظ است